Kişiye Özel Beslenme ve Diyet

Çevrenizde başka bir kişinin uygulayarak mükemmel sonuçlar aldığı diyetleri ya da herhangi bir yerden duyduğunuz mucizevi diyet listelerini uyguladığınızda, başlangıçta belki diyetinizin iyi gittiğini düşünseniz de sonrasında başarısızlıkla sonuçlanıyor olması moralinizi bozarak motivasyonunuzun düşmesine sebep olabilmektedir.

Her diyet listesi her bünyeye uyum sağlayarak aynı etkiyi yaratamayacağı için bir bireyin harika sonuçla ilerleyerek uyguladığı diyet sizin için uygun olmayabilir. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı ile örtüşmeyen bir beslenme programını uygulamaya çalışan kişi, bir süre sonra zorlanarak diyetine uyum sağlayamayıp başarısız sonuçlar alabilmektedir.

Diyetin, kişinin severek tükettiği besinlerden tamamen mahrum kalacağı yasaklar listesi olmadığı unutulmaması gerekir. Diyet yaparken asıl önemli  olan kısım, sizin diyetinize uymanız değil, diyetinizin size uymasıdır. Kendinize yasaklar koymadan, porsiyon kontrolünü sağlayarak dengeyi kurabilmek, doğru zamanda doğru miktarda besini tüketerek kendinizi mutlu hissetmenizi sağlamak sizin için en iyisi olacaktır. Aynı zamanda sevdiğiniz besinlerin diyetinizde yer alması, beslenme programınızı yaşam biçimi haline getirmeniz açısından en doğru yol olacaktır.

Herkesin günlük enerji ihtiyacı farklıdır

Özellikle kısa sürede yüksek kilo kayıplarının hedeflendiği şok diyetler, detoks diyetleri ve bazı besinin veya besin öğesinin diyetten tamamen çıkarıldığı, aşırı miktarda tüketildiği veya kısıtlandığı diyetler, vücudun dengesini bozarak uzun dönemde birçok sağlık sorununa sebep olabilmektedir. Tüm bunlardan dolayı kilo kaybederken beraberinde sağlık sorunları yaşamamak adına sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme tarzı benimsenerek bireye uygun vücut ağırlığına ulaşılmalı ve bunun devamlılığı sağlanmalıdır.

Baktığımız zaman beslenmenin yaşamın her döneminde sağlığın korunması, geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranış olduğu bilinmelidir.

Diyet listesi neden kişiye özel olmalıdır?

Sağlıklı beslenmek ve sağlıklı bir yaşamın sürdürülebilmesi için 50 ve üzerinde besin öğesine gereksinim olduğu bilinmektedir. Bireyin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi ve üretken olarak uzun süre yaşaması için bu besin öğelerinin her birinden günlük alması gereken miktarlar bireye özgü planlanmalıdır.

Diyetiniz yaşam tarzınıza, alışkanlıklarınıza ve sağlık sorunlarınıza uygun olmalı

Kişiye özgü beslenme planı oluşturulurken bireyin;

 • günlük yaşam tarzı,
 • uyku düzeni,
 • sağlık durumu,
 • beslenme düzeni,
 • sevdiği ve sevmediği besinler,
 • sosyal ve psikolojik hali,
 • ekonomik durumu

gibi pek çok faktör göz önüne alınarak;

 • yaş,
 • cinsiyet,
 • vücut ağırlığı,
 • boy,
 • metabolizma hızı,
 • fiziksel aktivite düzeyi

değerlendirilip tamamen kişiye özel beslenme programı oluşturulur.

Diyet bir yaşam biçimidir

Kişiye özel beslenme diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır!

En sağlıklı beslenme şeklinin bireye özgü, sürdürülebilir, ulaşılabilir ve uygulanabilir olması gerektiği unutulmamalıdır. Tüm bunların sonucunda motivasyonunuz artarak diyetinizden verim almanız kolaylaşacaktır. Bu nedenle hedeflediğiniz sonuçlara en sağlıklı şekilde ulaşabilmek ve diyetinizi bir yaşam şekli haline getirebilmek için mutlaka bir uzmandan yardım alarak bu süreç en doğru şekilde yönetilmelidir.