PODOLOJİ VE DİYABET

Diyabetlilerde ayak sağlığı, ayak ve tırnak bakımı çok önemlidir.
Sorunlu ayak ve tırnaklar ciddi tıbbi sorunlara yol açar.

Her diyabetli hastanın tırnak bakımı ve kesimi konusunda Uzman Podoloğa danışması önemlidir.

PODOLOJİ (AYAK SAĞLIĞI) NEDİR?

Podoloji; ayak sağlığı ve hastalıklarıyla ilgilenen bir bilim dalıdır. Sağlıklı ayakta koruyucu ve önleyici, ayak hastalıkları üzerinde ise koruyucu tedavi yöntemleriyle uzman hekimlerle iş birliği içerisinde çalışan bir disiplindir.

Ayak üzerinde görülebilen hastalıklarda da erken teşhis çok önemlidir. Bu konuda eğitim almış olan podolog ayağı her bakımdan değerlendirerek, başka hastalıkların belirtisi olabilecek durumlarda hastayı uzman hekime yönlendirip erken teşhis ve tedavilerine yardımcı olmakta ve tedavi sonrası bakımlarında önemli rol üstlenmektedirler.

Polikliniğimiz; diyabet hastaları başta olmak üzere, ayak sağlığı açısından sorun yaşayan tüm bireylerin cerrahi olmayan ayak bakımı ve tedavilerini yapmaktadır. Hastanemiz bünyesinde bulunan Ayak Sağlığı Bölümü – Podoloji Polikliniği; diyabet hastalarının ayak yaralarının önlenmesi üzerine, ayakta var olan tüm problemlerle ilgilenir.

Polikliniğimizde; ayak sağlığı bozulmuş tüm bireylerin gerekli ayak tedavi ve bakımları, medikal olarak ayak bakımı, basma problemlerinin tedavisinde kullanılan tabanlıklar da yapılmaktadır.

Özellikle diyabet hastalarında korkulan bir tablo olan, ayak yaralarının önlenmesi için işlemler yapılmaktadır. Ayak yaraları hem hastalar hem de hasta yakınları için ağır bir tablo oluşturur ve bu süreçler uzuv kayıplarıyla sonuçlanabilir. Düzenli ayak bakımı ve kontrollerini yaptıran diyabetli bireylerde yara açılma riski düşmektedir.

Hastanemizde; tırnak mantarları, tırnak batmaları, deforme büyüyen tırnaklar, nasır problemleri, topuk kalınlaşmaları, topuk çatlamaları, basma problemleri, medikal ayak bakımı, kuruluk, diyabetli bireylerin ayak bakımları, sararmış – kalınlaşmış – deforme olmuş tırnakların tedavileri gibi ayakta var olan tüm problemlerle ilgilenilmektedir.

Diyabetli bireylerde önemli olan, ayaklarda henüz yara açılmadan problemleri fark etmektir.

Yapılan muayenelerde yara açılma riski olan bölgeler tespit edilir ve gerekli önlemler alınır.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

TOPUK ÇATLAĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Topuk Çatlakları, Kalın Nasırlar gibi günlük hayatı olumsuz etkileyen birçok faktör canlı dokuda hasar oluşturmadan, ağrı ve acı oluşturmadan tedavi edilebilmektedir.

BATIK TIRNAK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Cerrahi işlem ile tırnak çekilmelerine gerek olmadan, hastaya uygun yöntemlerle tırnak batıkları temizlenmekte ve batık tırnağın tekrar etmemesi için tırnak teli tedavisi uygulanabilmektedir. Tırnak teli, yapısı gereği tırnağın şeklini düzelten bir yöntemdir ve kalıcı çözüm sağlar. Tırnak teli tedavilerinde hastanın yürümesini, ayakkabı giymesini, günlük yaşantısına devam etmesini engelleyecek bir durum ortaya çıkmamaktadır. Tırnak teli, yapısı gereği tırnağın şeklini düzelten bir yöntemdir ve kalıcı çözüm sağlar.

TIRNAK MANTARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Mantarlı tırnaklarda, tırnağın sadece mantarlı kısımlarının canlı dokuya ve tırnak köküne zarar vermeden, uygun freze uçlarıyla temizliği sağlanmaktadır. Pedikür ve tırnak kesiminden farklı olan bu işlem alanında, eğitim almış podologlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Temizleme işleminden sonra geride kalan sağlıklı tırnağa ve tırnak köküne hastaya uygun destek tedaviler uygulanmaktadır.

TIRNAK BATMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tırnak Batması yaşayan hastalarda cerrahi tırnak çekimi işlemine alternatif tedavi imkânı sağlayan tırnak teli tedavisi uygulanmaktadır.

BASMA PROBLEMLERİNİN TEDAVİSİ

Ayaklarda bulunan genetik veya sonradan edinilmiş basma problemleri (düz taban, çukur taban gibi) kişiye özel tabanlıklar sayesinde çözüme kavuşmaktadır. Polikliniğimizde yapılan yürüme analizi ile hastanın basma problemleri belirlenmekte ve kişiye özel tabanlıklar yapılmaktadır.

DİYABETLİ / MEDİKAL AYAK BAKIMI

Polikliniğimizde ayak bakımı konusunda sorun yaşayan bireylerin ve diyabetlilerin, kişiye uygun teknikler kullanılarak aylık ayak bakımları sağlanmaktadır.

NASIRLAR VE TOPUK ÇATLAMALARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Basış ve duruş bozukluğundan meydana gelen nasırlar ve topuk çatlamaları, uygun cihazlarla hastaya zarar vermeden temizlenmekte ve tekrarlamaması için tedavisi yapılmaktadır. Yapılan temizleme işlemlerinde hasta ağrı veya hassasiyet hissetmez.

SARARMIŞ, KALINLAŞMIŞ, DEFORME TIRNAK TEDAVİSİ

Tırnakta bulunan buna benzer deformasyonlarda sağlıklı tırnağın üzerini kapatan ölü doku cihaz yardımıyla hastaya zarar vermeden temizlenmektedir. Altta kalan sağlıklı tırnağın deforme olmadan büyüyebilmesi için tırnağa özel tekniklerle tedavisi devam ettirilmektedir.

İlgili makaleler

Yaz Aylarında Diyabetik Ayak Sağlığı