Diyabet hasta tedavi merkezi

KRONİK YARA TEDAVİSİ & VARİS

Bölüm Bilgileri

TIBBİ KADRO

Kronik Yaralar

 

Kronik ya da uzun süreli yaralar, 3 ayda iyileşmeyen yaralardır. Bu süreyi 4 haftada iyileşmeme süresine kadar indirmek de mümkündür. Kronik yaralar ya da diğer deyimiyle cilt ülserleri, cildi tüm katı boyunca tutan ve yavaş iyileşen ya da iyileşmeyen yaralardır.

 

Kronik yaralar, nedenlerine göre başlıca 4 türde ortaya çıkarlar;

  • Bası yaraları,
  • Diyabetik yaralar,
  • Venöz yaralar,
  • Arteryel yaralar.

 

Yine cilt kanserlerinin de uzun sürede iyileşmeyen deri ülserleri ya da yaraları şeklinde ortaya çıkabileceği de unutulmamalıdır.

 

İnsanların %1-2’si ortaya çıkabilen uzun süreli yaralar kişiyi, çevresini ve toplumu derinden etkileyen bir durumdur. Özellikle yaşlı nüfusun artışı, kronik yaraların artışı ile paralellik gösterir. Kronik yaralar etkiledikleri hastalarda ağrı, işlev ve hareket kaybı, iş görememezlik, eve hatta yatağa bağımlılık, depresyon, stres ve anksiyete, istenmeyen fena kokular, utangaçlık durumu, sosyal yalnızlaşma, maddi yük, uzun süreli hastanede yatış süreleri ve hatta ölüme neden olabilirler.

 

Kronik yaraların uzun süren iyileşmeleri süresince komplikasyonlar ya da diğer deyimiyle istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir. Selülit (deri enfeksiyonu), egzema, kanama, gangren ve ampütasyonlara yol açabilirler. Kronik yaralar uzun süreli maluliyete yani iş görememezlik hatta yatağa bağımlılık durumuna, bu durum da kısır döngü şeklinde yaranın daha da zor iyileşmesine neden olabilirler.

 

Kronik yaraların tedavi ve bakımı için ileri ülkelerde sadece bu konuyla ilgilenen Yara Merkezleri mevcuttur. Yara Merkezlerinde hastaların uygun tıbbi materyal, pansuman, radyolojik inceleme, küçük müdahale ve ameliyat yöntemleriyle tedavi edilmesi amaçlanır. Nihai amaç kişileri, çevresini ve toplumu etkileyen bu çok önemli durumun en iyi şekilde tedavi edilmesidir. Hastanemiz bünyesindeki Kronik Yara Kliniği’miz de bu amaca hizmet etmektedir.

 


Varis Tedavisi

 

Varis nedir, nasıl oluşur?

Varis, bacaklardaki toplar damarların genişleyerek görünür duruma gelmesidir. Tüm yetişkinlerin yaklaşık %20’sinde ve elli yaşın üstündeki insanların da %50’sinde ortaya çıkan bir durumdur. Kadınlarda daha sık izlenir.

Bacaklardaki toplar damarların içinde, kanın yer çekimine karşı kalbe doğru akışını sağlayan ve pompa görevi gören kapakçıklar vardır. Kapakçıkların işlevlerinin bozulması durumunda, kanın kalbe doğru pompalanması bozulur ve kalbe yeterince dönemeyen kan, toplar damarların içinde birikerek onların genişlemesine ve mavimsi kırmızımsı renkte görünür duruma gelmesine neden olur. Görünür duruma gelen damarlar, cildin yüzeyindeki küçük toplardamarlar ise kılcal varisler, cildin altındaki daha büyük toplardamarlar ise geniş varisler olarak ortaya çıkarlar.

 

 

Varis ilerler mi?
Varislerin ortaya çıkması, toplardamar yetmezliğinin ilk belirtilerindendir. Tedavi edilmeyen varisler ilerleyerek, bacakta iyileşmeyen yaraların açılmasına kadar ciddi tıbbi sorunlara neden olabilirler. Klinik evrelerine göre kılcal varislerin belirmesi toplardamar yetmezliğinin 1. evresini, daha büyük varisli damarların ortaya çıkması ise 2. evresini gösterir. Varisli damarlar tedavi edilmezse, kanın bacaklarda birikmesi sonucu hastalık daha ilerleyerek bacaklarda şişme (evre 3), ciltte sertleşme, renk değişimi ve dermatit gibi değişiklikler (evre 4), zor iyileşen yaralar (evre 5) ya da iyileşmeyen yaralar (evre 6) ortaya çıkmasına neden olabilirler. Varislerin tedavi edilmesi, hastalığın ilerlemesinin önlenmesi açısından büyük önem taşır.


Varis nasıl tedavi edilir?

Varislerin tedavisinde damar içi lazer ablasyon (EVLA) veya Radiofrekans ısı ışını (RFT) uygulaması, skleroterapi (varisli damar içine ilaç uygulanması), filebektomi (varislerin küçük insizyonlarla çıkarılması), stripping (varisli damarın tümünün cerrahi olarak çıkarılması) gibi yöntemlerden ve varis çoraplarından yararlanılır. Kılcal damarlar da yine skleroterapi ve cilt üstü lazer uygulamalarıyla tedavi edilirler.

 

Endovasküler Lazer ve Radiofrekans Tedavileri (EVLA / RF)

Teknik
EVLT ve RF yöntemlerinde varisli damar, dizin iç yanı düzeyinde cilde uygulanan ince bir kateter yardımıyla içeriden kapatılır. EVLT ve RF genellikle 30-45 dakikada, lokal anestezi ve sedasyon anestezisi yardımıyla uygulanır ve başarı oranı %97 gibi yüksektir. Bu yöntem, cerrahi bir girişim olan, ameliyathanede anestezi altında uygulanan ve iyileşme dönemi daha uzun süreli ve ağrılı olan stripping yöntemine alternatif olarak geliştirilmiştir. Cerrahi stripping yönteminde varisli damar, kasık bölgesinde ve ayak bileği düzeyinde yapılan kesilerle damar tümüyle çıkarılmaktadır

 

İyileşme Dönemi

EVLT ve RF yöntemlerinin klasik cerrahi yöntemlere kıyasla en önemli özelliği, iyileşme döneminin daha rahat ve daha kısa süreli olmasıdır. EVLT’den sonra hasta yürüyerek evine döner ve normal aktivitelerine başlayabilir. Tedavi edilen bacağa uygulanan bandaj yaklaşık 2 gün sonra çıkarılır. Daha sonra da sadece 7 gün süreyle varis çorabı giyilir. Ağrı pek olmaz, olursa aspirin içermeyen ağrı kesiciler ile kontrol edilebilir. İki hafta içinde tüm spor aktivitelerine başlanabilir.

 

Varis tedavisinde kullanılan diğer yöntemler nelerdir?
Skleroterapi
Küçük varisli damarların ve kılcal varislerin tedavisinde yararlanılır. Burada genişleyen toplardamarlar, içlerine enjekte edilen değişik ilaçlar yardımıyla kapatılmaktadır. Halk arasında köpük tedavisi olarak da bilinir.

 

Filebektomi
Büyük varisli damarların, üzerlerinden yapılan küçük kesilerle bölge bölge çıkarılmasıdır. Hekim ofisinde ya da ameliyathanede uygulanabilir.

Varislerin tedavisinde uzun süreli ayakta kalmalardan, aşırı sıcaktan ve kilo almaktan kaçınılmasına ve uzun süre otururken otururken bacakların aşağıda tutulmamasına özen gösterilmelidir. Hafif dereceli ağrıya neden olan varisler için varis çoraplarından yararlanılabilir. Bu çoraplar, kanın hasta olmayan toplardamarlar içindeki akışını arttırarak varislerin ilerlemesine engel olurlar ancak oluşmuş varisli damarların tedavisini sağlamazlar.

RANDEVU VE DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN…

info@kadikoyhastanesi.com 0216 339 57 57

NB Kadıköy Hastaneleri