Diyabet hasta tedavi merkezi

PODOLOJİ

Bölüm Bilgileri

PODOLOJİ VE DİYABET

 

Diyabetlilerde ayak ve tırnak bakımı çok önemlidir.
Sorunlu ayak ve tırnaklar ciddi tıbbi sorunlara yol açar.

 

Her diyabetli hastanın tırnak bakımı ve kesimi konusunda Uzman Podoloğa danışması önemlidir.

 

PODOLOJİ NEDİR ?

 

Polikliniğimiz; diyabet hastaları başta olmak üzere, ayak sağlığı açısından sorun yaşayan tüm bireylerin cerrahi olmayan ayak tedavilerini yapmaktadır. Hastanemiz bünyesinde bulunan Podoloji Polikliniği; diyabet hastalarının ayak yaralarının önlenmesi üzerine, ayakta var olan tüm problemlerle ilgilenir.

 

Polikliniğimizde; ayak sağlığı bozulmuş tüm bireylerin gerekli ayak tedavi ve bakımları, medikal olarak ayak bakımı, basma problemlerinin tedavisinde kullanılan tabanlıklar da yapılmaktadır.

 

Özellikle diyabet hastalarında korkulan bir tablo olan, ayak yaralarının önlenmesi için işlemler yapılmaktadır. Ayak yaraları hem hastalar hem de hasta yakınları için ağır bir tablo oluşturur ve bu süreçler uzuv kayıplarıyla sonuçlanabilir. Düzenli ayak bakımı ve kontrollerini yaptıran diyabetli bireylerde yara açılma riski düşmektedir.

 

Hastanemizde; tırnak mantarları, tırnak batmaları, deforme büyüyen tırnaklar, nasır problemleri, topuk kalınlaşmaları, topuk çatlamaları, basma problemleri, medikal ayak bakımı, kuruluk, diyabetli bireylerin ayak bakımları, sararmış – kalınlaşmış – deforme olmuş tırnakların tedavileri gibi ayakta var olan tüm problemlerle ilgilenilmektedir.

 

Diyabetli bireylerde önemli olan, ayaklarda henüz yara açılmadan problemleri fark etmektir.

 

Yapılan muayenelerde yara açılma riski olan bölgeler tespit edilir ve gerekli önlemler alınır.

 

 

Tedavi Yöntemleri

 

 

Topuk Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir ?

 

Topuk Çatlakları, Kalın Nasırlar gibi günlük hayatı olumsuz etkileyen birçok faktör canlı dokuda hasar oluşturmadan, ağrı ve acı oluşturmadan tedavi edilebilmektedir.

 

Batık Tırnak Nasıl Tedavi Edilir ?

 

Cerrahi işlem ile tırnak çekilmelerine gerek olmadan, hastaya uygun yöntemlerle tırnak batıkları temizlenmekte ve batık tırnağın tekrar etmemesi için tırnak teli tedavisi uygulanabilmektedir. Tırnak teli, yapısı gereği tırnağın şeklini düzelten bir yöntemdir ve kalıcı çözüm sağlar. Tırnak teli tedavilerinde hastanın yürümesini, ayakkabı giymesini, günlük yaşantısına devam etmesini engelleyecek bir durum ortaya çıkmamaktadır. Tırnak teli, yapısı gereği tırnağın şeklini düzelten bir yöntemdir ve kalıcı çözüm sağlar.

 

 

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir ?

 

Mantarlı tırnaklarda, tırnağın sadece mantarlı kısımlarının canlı dokuya ve tırnak köküne zarar vermeden, uygun freze uçlarıyla temizliği sağlanmaktadır. Pedikür ve tırnak kesiminden farklı olan bu işlem alanında, eğitim almış podologlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Temizleme işleminden sonra geride kalan sağlıklı tırnağa ve tırnak köküne hastaya uygun destek tedaviler uygulanmaktadır.

 

 

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir ?

 

Tırnak Batması yaşayan hastalarda cerrahi tırnak çekimi işlemine alternatif tedavi imkânı sağlayan tırnak teli tedavisi uygulanmaktadır.

 

 

Basma Problemlerinin Tedavisi

 

Ayaklarda bulunan genetik veya sonradan edinilmiş basma problemleri (düz taban, çukur taban gibi) kişiye özel tabanlıklar sayesinde çözüme kavuşmaktadır. Polikliniğimizde yapılan yürüme analizi ile hastanın basma problemleri belirlenmekte ve kişiye özel tabanlıklar yapılmaktadır.

 

 

Diyabetli/Medikal Ayak Bakımı

 

Polikliniğimizde ayak bakımı konusunda sorun yaşayan bireylerin ve diyabetlilerin, kişiye uygun teknikler kullanılarak aylık ayak bakımları sağlanmaktadır.

 

 

Nasırlar ve Topuk Çatlamaları Nasıl Tedavi Edilir ?

 

Basış ve duruş bozukluğundan meydana gelen nasırlar ve topuk çatlamaları, uygun cihazlarla hastaya zarar vermeden temizlenmekte ve tekrarlamaması için tedavisi yapılmaktadır. Yapılan temizleme işlemlerinde hasta ağrı veya hassasiyet hissetmez.

 

 

Sararmış, Kalınlaşmış, Deforme Tırnak Tedavisi

 

Tırnak Nasıl Tedavi Edilir ?

 

Tırnakta bulunan buna benzer deformasyonlarda sağlıklı tırnağın üzerini kapatan ölü doku cihaz yardımıyla hastaya zarar vermeden temizlenmektedir. Altta kalan sağlıklı tırnağın deforme olmadan büyüyebilmesi için tırnağa özel tekniklerle tedavisi devam ettirilmektedir.

 

 

TIBBİ KADRO

RANDEVU VE DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN…

0216 339 57 57

info@nbkadikoyhastanesi.com

NB Kadıköy Hastaneleri