Diyabet hasta tedavi merkezi

KARDİYOLOJİ

Bölüm Bilgileri

Kardiyoloji Bölümümüzde; erişkinlerde görülebilecek kalp hastalıklarının tanısı, tıpsal tedavisi ve takibi yapılmaktadır.

 

Kalp Hastalıkları Nedir ?

 

Kalp Hastalıkları, tıptaki modern gelişmelere rağmen halen dünyada ölüm sebebi olarak birinci sırada yer almaktadır.

 

Kalp Hastalıkları Belirtileri Nelerdir ?

 

Kalp hastalıkları kendini göğüs ağrısı, nefes darlığı, soğuk ter dökme, çarpıntı, baş dönmesi ve bayılma gibi semptomlarla gösterebilir. Ama bazen de hastanın ön şikayetleri olmadan, kalp hastalıkları ani ölüme sebep olabilir. Bilhassa, Kardiyovasküler Risk Faktörleri diye bildiğimiz; Diyabet, Obezite, Sigara, Yüksek Tansiyon, Yüksek Kolesterol, Ailede Kalp Hastalıklarının Görülmesi vs. bulunan hastalarda, kalp-damar hastalıkları daha sıklıkla görülmektedir. Bu tür risk faktörleri olan hastaların şikayetleri olmasa da, kardiyolojik kontrollerden (check-up) geçmeleri, erken tehşis ve erken tedavi için hayati önem taşımaktadır.

 

Aynı zamanda doğumsal, romatizmal, aritmi, hipertansiyon ve koroner yetmezliğe bağlı hastalıkların tehşis ve tedavisi de kardiyolojinin uğraşı alanıdır.  Hastanemizin Kardiyoloji Ünitesi‘nde girişimsel olmayan tetkikler (EKG, Ekokardiyografi, Efor-testi, Tansyon-Holter, Ritim-Holter, Laboratuvar tetkikleri) bulunmaktadır.  Kardiyolojide kalp hastalıklarının teşhis ve tedavisi kadar, Kardiyovasküler Risk Faktörleri‘nin de tanısı, tedavisi ve takibi büyük rol oynamaktadır. Hastanemiz yaklaşık 50 senelik geçmişinde önemli kardiyovasküler risk faktörlerinden bir tanesi olan, Diyabet hastalığının ve beraberinde getirdiği organ hasarlarının tehşis ve tedavisinde özel ve derin tecrübe sahibidir. Hastanemizde aynı zamanda hayati tehlikesi bulunan kalp-damar hastalarının takip ve tedavisi için Koroner Yoğun Bakım Ünitesi bulunmaktadır.

 

 

Ekokardiyografi Nedir ?

 

Hastaya zarar veya acı vermeyen bir ultrason işlemidir. Kalbin yapısı ve fonksiyonları bu metod ile değerlendirilerek, kalp hastalıklarının büyük bir kısmına başka bir tetkik gerekmeden kesin tanı konulabilir. Bilhassa kalp kapak, kalp yetersizliği, kalp romatizması ve doğumsal kalp hastalıklarının tehşis ve takibinde önemli yer almaktadır.

 

 

Efor Testi Nedir ?

 

Efor Testi Nasıl Yapılır ?

 

Hasta koşu bandında yürütülür ve efor artırılarak kalp hızının artması sağlanır. Efor testi sırasında belli aralıklarla hastanın tansiyonu, nabzı ve EKG‘si kayıt edilir. Bu metod ile  hemodinamik önemi olan kalp damar hastalıklarının tehşisi konulabilir. Bilhassa göğüs ağrılarının kaynağını tesbit etme konusunda yardımcı olabilir.

 

Efor Testinden önce  hafif yiyecekler yenmesi ve testten önceki son 1 saat hiç birşey yenilmemesi  önerilir. Testten evvel hastanın kullandığı kalp ilaçlarının bazılarının doktor ile görüşülerek alınıp alınmamasına karar verilir. Testten evvel bu konuda da hastalarımızı bilgilendireceğiz.

 

 

Holter Nedir ?

 

Ritim-Holteri yardımı ile hastanın 24 saat boyunca EKG‘si, hastanın günlük yaşamı içerisinde kaydedilir. Hastaya küçük  taşınılabilir cüzdan büyüklüğünde bir alet verilir. Hasta 24 saatin sonunda aleti hastaneye teslim eder. Kayıt sırasınca hastanın bütün ritim bozuklukları tesbit edilebilir. Hasta kayıt sırasınca hissettiği; çarpıntı, baş dönmesi, baygınlık gibi durumları ayrıca bir kağıda saat belirterek not eder ve bu bilgi kağıdını cihazla birlikte bize teslim eder.

 

 

TIBBİ KADRO

RANDEVU VE DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN…

0216 339 57 57

info@nbkadikoyhastanesi.com

NB Kadıköy Hastaneleri